13 Şubat 2013 Çarşamba

Sabunlara peçete dekupaj


Peçete dekupaj ile ilgili nedir nasıl yapılır araştırmalarının akabinde Arzu'cuğum detaylı bir brifing verdi ve ilk denemeler işte bunlar.
Daha sonra da devam edeceğim dolap içlerinde dekoratif sabunlarıma... Peşi sıra da yayınlarım. Sevgiler...Çikolatalı Muffin

Malzemeler:
4 yumurta
1.5 bardak şeker
2.5 bardak un
1 bardak süt
1 bardak sıvı yağ
1 paket vanilin
1 paket kabartma tozu
1 paket kakao ( 50 gr)
1 su bardağı ceviz

Ganaj için:
1 paket çikolata ( 80 gr)
1 paket krema


Yapılışı:
Önce ganajı hazırlıyorum. Krema içine çikolatayı koyup kısık ateşte sadece ısıtıyorum. Çikolatalar eridiğinde soğuması için dolaba koyuyorum. Yaklaşık 1 saat dolapta kalıyor. Üzerinin kuruyup kabuk bağlamaması için arada karıştırıyorum.
Yumurta ile şekeri mikser ile havalandırarak yaklaşık 8-9 dakika çırpıyorum. Kremamsı bir görüntü elde ediyor, içine yağı, sütü ekliyorum ve çok kısa bir devir karıştırıyorum. Un, kabartma tozunu ve vanilini ekliyor spatula ile karıştırıyorum. Kakaoyu da ekleyip karıştırdıktan sonra muffin kaplarına paylaştırıyorum. 180 derecede ısıtılmış fırında pişiriyorum. Soğuduktan sonra kalıplarından çıkarttığım muffinlerin üzerini hazırlamış olduğum ganaj ile kaplıyorum. Sonrası  size kalmış. Afiyet olsun...


Dolap kokusu


Çekmeceleri ve dolapları açtığımda mis gibi bir kokunun beni kavraması ne kadar güzel bir duygudur.
Temizlikle karışık bir çiçek kokusu çekmeceyi açtığımda genzimden içeri ciğerlerime dolar.
Lavantanın dayanılmaz kokusu ......
Büyük bir sepetin içinde Kadıköy'deki meydanda ve ara sokaklarda satılırdı eskiden. Dershane çıkışında
eve giderken sepete adımlar kala başlayan kokuyu gözlerimi kapadığımda şimdi de duyumsayabiliyorum. Hala satılıyor mudur bu şekilde bilmiyorum. İstanbul'a gidişlerimde hiç denk gelmedim. Belki hala aynı şekilde yollarda bulunuyordur.
Şimdilerde büyük mağazalardan alıyorum lavantalı dolap kokusunu. Hiçbir zaman eskisi gibi kokmuyor tabiki... Bu mağazalarda çok değişik kokular da var artık. Bir çoğunu denedim. Şu aralar da sabun koyuyorum çekmecelerime.
Bunları koymak için de özel keseler hazırlıyorum.
Keseler içinde hem daha şık duruyor hem de çamaşırlara direkt temas etmiyor.

Çekmeceler için küçük ebatlı, dolap içi için daha büyük ebatlı keseler dikiyorum. Üzerine değişik süslemeler yapıyorum.  Hafta aşk haftası olunca keçeden kalpler diktim.
Keselere rendelediğim sabunları doldurup ağızlarını kapattım.
Çekmece içi kokularım hazır.Bunları hazırlayıp hediye de götürüyorum. Nitekim bunlar ablama sevgililer günü hediyesi olarak gitti. 


Paketlemeyle çok şık bir hediyelik oldu.
Dolap içi için ise daha büyük ve asılabilir bir kese yapıp içini aynı şekilde sabun ile dolduruyorum. Asmak için ham ipi kullanıyorum.Sabunu rendelemeden da kullanabiliyorum. O zaman üç tarafı dikili ve ağzı açık bir kılıf yapıyorum ve sabunu içine yerleştiriyorum. Peçete dekupaj yaptığım sabunları kullanıyorum.İşte dolap kokularımı takdimimdir.
BlogOkulu Gadgets