22 Mart 2013 Cuma

Bilenler mi, bilmediğini bilmeyenler mi ?


Cahil cesareti deyiminin modernize edilmişliği bu. Tam da dün  ( bazı yaşanmışlıklar üzerine kafa yorarken) araştırmalarım sırasında rast geldim yazıya. 
Ahmet Şerif İzgören'in benim de okuduğumda gönülden katıldığım  güzel bir yazısı... Aynen de aktarıyorum.... Keyifle okumanız dileğiyle... 

Her gün hem sosyal medyada, hem de hayatın içinde yanıbaşımızda " bu kişi buralara bu bilgisizlikle, bu cehaletle nasıl gelmiş? Bu sığlık nasıl farkedilmez? Nasıl farkında olunmaz ? Bu nasıl bir kendine güvendir? " dediğimiz çok kişiyle karşılaşıyor ve şaşırıp kalıyoruz.
Justin Kruger ve David Dunning adlı iki ABD'li bu hissi çok yaşamış olacak ki, iki psikiyatri uzmanı, 10 yıl kadar önce bir teori ortaya attı: "Cehalet gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini arttırır."Ve bunun üzerine bir araştırma başlatıldı. Fizyolojik ve zihinsel alanda yapılan çeşitli uygulamaların sonucunda şu bulgulara ulaşıldı: 
• Niteliksiz insanlar ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemezler.• Niteliksiz insanlar, niteliklerini abartama eğilimindedirler.• Niteliksiz insanlar, gerçekten nitelikli insanların niteliklerini görüp anlamaktan da acizdirler.• Eğer nitelikleri, belli bir eğitimle artırılırsa, aynı niteliksiz insanlar, niteliksizliklerinin farkına varmaya başlarlar.
Bitmedi...
Cornell Üniversitesi’ndeki öğrenciler arasında bir test yapıldı ve klasik “Nasıl geçti?” sorusuna öğrencilerden yanıtlar istendi…Soruların yüzde 10'una bile cevap veremeyenlerin "kendilerine güvenleri" müthişti. Onların "testin yüzde 60'ına dogru yanıt verdiklerini " düşündükleri, hatta "iyi günlerinde olmaları halinde yüzde 70 başarıya bile ulaşabileceklerine inandıkları" ortaya çıktı.Soruların yüzde 90 ından fazlasını doğru yanıtlayanlar ise "en alçakgönüllü" deneklerdi; soruların yüzde 70 ine doğru yanıt verdiklerini düşünüyorlardı.

Tüm bu sonuçlar bir araya getirildi ve Dunning- Kruger Sendromu'nun metni yazıldı:"İşinde çok iyi olduğuna” yürekten inanan ‘yetersiz’ kişi, kendini ve yaptıklarını övmekten, her işte öne çıkmaktan ve aslında yapamayacağı işlere talip olmaktan hiçbir rahatsızlık duymaz! Aksine her şeyin hakkı olduğunu düşünür!
Ancak bu "cahillik ve haddini bilmeme" karışımı mesleki açıdan müthiş bir itici güç oluşturur.‘Eksiler’ kariyer açısından ‘artıya’ dönüşür.

“Siz de çevrenize şöyle bir bakın " diyeceğim ama eminim bu satırları okurken bile aklınızdan bir dolu yüz bir dolu isim geçti...

Sonuçta, ‘kifayetsiz muhterisler’ her zaman ve her yerde daha hızlı yükselirler…Bu arada, gerçekten bilgili ve yetenekli insanlar çalışma hayatında "fazla alçakgönüllü "davranarak öne çıkmaz, yüksek görevlere kendilerinden talip olmaz, kıymetlerinin bilinmesini beklerler....Tabii beklerken kırılır, kendilerini daha da geriye çekerler.....Muhtemelen üstleri tarafından da "ihtiras eksikliği" ile suçlanırlar....
N’olur fazla mütevazi olmayın!…Bence Dunning ile Kruger’in, bu çalışmalarıyla 2000′de, Nobel yerine Harvard Üniversitesi’nin Ig Nobel’ini alma nedeni “cahil olmamalarıydı”.Gönlümün nobelini bu ikiliye vererek yazımı Bertrand Russel’in bir sözüyle bitiriyorum:“Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır.”
Ahmet Şerif İzgören
Kaynak :http://kisi.deu.edu.tr/timucin.yalcinkaya/anasayfa.html *** Alıntıdır.


BlogOkulu Gadgets